Kılıçdaroğlu’nun manipülasyonuna Cumhurbaşkanlığından yanıt gecikmedi!

  • Haber7

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’deki görev süresini 2 yıl daha uzatan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Tezkereye 357 vekil kabul oyu verirken, 164 vekil ise hayır oyu verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında ülkemizde yabancı asker postalı istemiyoruz diyerek manipülasyon yaptı. Kılıçdaroğlu’na cevap, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank’tan geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

“Cumhuriyeti kuran bir parti, kökleri Kuvayımilliyede olan bir parti nasıl olur da yabancı askerlerin Türkiye’ye gelmesine izin verir? Akıl tutulması gibi bir şey. Kadınıyla, erkeğiyle, vatanseveriyle, bayrağını sevenle kendi ülkemizin mübarek topraklarında yabancı asker postalı istemiyoruz”

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, CHP Genel Başkanı’nın bu sözlerine, sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi.

“YABANCI ASKER POSTALI GÖRSE SELAM DURUR”

Daha önce 6 kere evet dedikleri tezkereye şimdi hayır diyen, seccadeye basınca fark etmedim diyen adam, emin olun yabancı asker postalı görse selam durur!

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda; Yabancı askerlerin gelip Türkiye’ye yerleşmesi gibi bir durum söz konusu değildir” dedi.

“TÜRKİYE’YE YABANCI ASKER GELİYOR İDDİLARI GERÇEK DIŞIDIR”

“Irak ve Suriye’ye asker gönderme tezkeresinin süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin kabul edilmesiyle ilgili, “Topraklarımızda yabancı asker!” Başlıklı haberler ve “Türkiye’ye yabancı asker geliyor” şeklindeki iddialar manipülasyon içermektedir.”

“Tezkerede geçen, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması” şeklindeki ifadeler çarpıtılmaktadır. 2014 ve 2015’te Birleşmiş Milletler’in (BM) Güvenlik Konseyi kararına istinaden Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki DEAŞ ve benzeri terör yapılanmalarıyla mücadele için bir koalisyon ihdas edilmiştir.”

“Türkiye ile 80 ülke ve NATO ile Arap Ligi’nin de aralarında bulunduğu 5 uluslararası kuruluş bu koalisyonda yer almıştır. Koalisyona üye ülkeler personel, malzeme, silah, araç, hava üssü, limanlar ve hava sahaları gibi alanların kullanımında iş birliği yapmaktadır. Buna rağmen iddiaya konu maddenin manipülasyon amaçlı, “yeni bir düzenleme” şeklinde servis edildiği tespit edilmiştir. Tezkere 2014 ve 2015’teki BM Güvenlik Konseyi kararına istinaden hazırlanmış olup yabancı askerlerin gelip Türkiye’ye yerleşmesi gibi bir durum söz konusu değildir.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir